Motivacija zaposlenih, jedna je od tema koja se često pokreće na internim sastancima HR Managera, Team Leadova, kao i vlasnika biznisa.

Postoje različita savremena rešenja i prakse koja su danas u upotrebi i kojima ipak u određenoj meri nedostaje personalizovan pristup.

Fleksibilno radno vreme, mogućnost rada od kuće, dodatni dani godišnjeg odmora, budžet za edukacije i lično i profesionalno usavršavanje, bonusi shodno učinku, vaučeri za kupovinu, stoni tenis, fudbal u kancelariji itd…

Sve su to neki od vidova motivacije.

Za nekog manje, za nekog više.

Kada govorimo o motivaciji, danas je više nego ikada potrebno usmeriti fokus na personalizovan pristup potrebama svakog pojedinca.

Međutim, nameće se jedno logično pitanje – Kako prepoznati i ući u srž potreba svakog zaposlenog ponaosob?

A zatim i koliko vremena i posvećenosti je potrebno da bi se specifične potrebe svakog pojedinca otkrile, i da bi se pristup prilagodio svakom pojedincu?

Da li je to preveliki napor i koliko vremena je potrebno za tako nešto?

Individualni pristup motivaciji zaposlenih je sada više neophodnost nego potreba, i zapravo ne mora oduzeti toliko mnogo vremena i napora kao što se pretpostavlja.

Uz poznavanje pravih alata, HR menadžeri, team lideri i vlasnici biznisa sebi mogu mnogo olakšati izbor pravih paketa motivacije, i generalno pristupa motivaciji.

U nastavku vam otkrivamo dva alata koja koja će vam značiti prilikom procene a zatim i prilagođavanja motivacionog pristupa.

PCM [Process Communication Model] je model koji nas upoznaje sa strukturom ličnosti svakog zaposlenog, njegovim izvorima motivacije, preferiranim načinom komunikacije, kao i trigerima koji ga uvode u stres.

PCM je alat koji veoma olakšava personalizaciju u timovima jer osim toga što omogućava lideru da bolje razume šta motiviše svakog člana tima, on mu daje smernice kako da to zaista sprovede u praksi.

Ovaj model govori o 6 tipova ličnosti i ono što je zanimljivo svi imamo svih 6 tipova u svojoj strukturi ličnosti, samo su nam neki od njih manje, a drugi više razvijeni.

Tih 6 tipova ličnosti nazvani su: Harmoniser, Thinker, Persister, Imaginer, Promoter, Rebel.

Šta je svakom od ovih 6 tipova ličnosti važno?

Harmoniser je onaj tip ličnosti kome je u timu vrlo važno da bude prihvaćen, da su njegovi odnosi sa kolegama skladni, kao i da je okruženje u kom provodi radni dan prijatno, toplo i uredno. Harmoniser je okrenut ka ljudima, više nego ka zadacima, i važno mu je da ga drugi prihvate i uvaže kao ličnost. Motiviše ga rad u timu u kom vladaju dobri međuljudski odnosi i timski duh. Od menadžera ili team leada očekuje da ga sasluša i da mu ukaže poverenje.

Thinker je onaj član u timu koji fokus stavlja na zadatke i rezultate rada. Vrlo mu je važna vremenska struktura. Nepoštovanje vremenskih rokova i neblagovremeno delegiranje su stvari koje ga uvode u stres. Motiviše ga rad u timu koji je dobro organizovan, a od menadžera očekuje čest feedback i pohvalu (priznanje rada) za dobro obavljen posao.

Persister je član tima koji ima jake stavove i uverenja bukvalno o svemu. Važno mu je da njegovo mišljenje bude saslušano i razmotreno. Najgora opcija je ukoliko se njegov predlog ni ne uzme u razmatranje. Lako funkcioniše u timu gde se odluke donose zajednički i gde ima slobodu da učestvuje u diskusijama i debatama o potencijalnim rešenjima. Slično kao i thinkera, motivišu ga pohvale, ali kod njega se ove pohvale više odnose na posvećenost koju je uložio kako bi postigao cilj.

Imaginer je vizionar u timu, koji je prepun ideja i vizija za njihovu realizaciju. Imaginer nije timski igrač. Najbolje funkcioniše kada radi sam uz konkretne instrukcije jednog menadžera. Potrebna mu je direktiva od strane menadžera jer od bujice ideja koje okupiraju njegovu pažnju, njegov fokus konstatno „beži“ s jedne na drugu temu. Rad od kuće, ili iz kancelarije u kojoj je sam je najbolja opcija za njega, uz konkretne instrukcije i vremensko ograničenje.

Promoter je onaj član u timu koji poznaje sve i svi poznaju njega. Nemoguće je ne primetiti ga. Kada ulazi u prostoriju prvo ulazi njegov šarm, pa tek onda on. Prilagodljiv je, ubedljiv i šarmantan. Preferira rad u više različitih grupa i timova, i lako se povezuje sa ostalim članovima tima. Motivišu ga oni zadaci koji su za njega izazov, nešto što do sada niko pre njega nije pokušao ni realizovao. Ako nije na menadžerskoj poziciji, samo je pitanje vremena kada će do tog nivoa stići.

Rebel je član u timu koga pokreće zabava. Kreativac koji lako pronalazi rešenja za svaki naizgled nerešiv problem. Često je neshvaćen od strane članova tima ili menadžera, koji ga posmatraju kao neozbiljnog i neorganizovanog, jer mu vremenska struktura i rokovi nisu jača strana. Potrebno je da mu zadaci budu predstavljeni na zabavan način, ili bar da zna da ga kao nagradu za realizaciju očekuje neki vid zabavne aktivnosti – timsko druženje, proslava, odlazak na kuglanje i sl.

U kom tipu ličnosti najviše prepoznajete sebe ili nekoga od kolega?

Na PCM Discover treningu polaznici se detaljno upoznaju sa karakteristikama svih navedenih 6 tipova ličnosti, što članovima tima i menadžerima može mnogo značiti kako bi razumeli ponašanje i motivaciju svojih kolega i dodatno ojačali timski duh, kao i pojednostavili komunikaciju.

Treningu, prethodi i assesment (profil ličnosti) u okviru kog svaki polaznik otkriva svoju strukturu ličnosti i dobija konkretne smernice za unapređenje i svoj dalji lični i profesionalni razvojni plan.

Drugi alat koji smo spomenuli je Management 3.0, model fokusiran na agilan pristup liderstvu.

U okviru ovog modela, postoji alat pod nazivom „Moving Motivators“, ili u prevodu motivatori koji nas pokreću, čiji je tvorac Jurgen Appelo, osnivač Management 3.0 koncepta.

Vežba „Moving motivators“ zasnovana je na 10 različitih motivatora, koji mogu biti eksterni, interni ili kombinacija oba.

Ovu vežbu praktikujemo na Management 3.0 Workshop-u kao deo modula: Motivacija & Angažovanje.

Uz pomoć „Moving motivators“ kartica lideri mogu organizovati timske ili 1:1 sesije sa svojim članovima tima, gde će zajedno ili individulno doći do odgovora šta ih pokreće u poslu kao tim, a šta pojedinačno.

Vrlo koristan alat za prepoznavanje dubinskih izvora motivacije i prilagođavanje pristupa svakom članu tima.

Ukoliko želite dublje da istražite predstavljene modele i napravite praktično iskustvo pridružite nam se na otvorenim dvodnevnim treninzima:

PCM Discover Trening 24. i 25. maj

Management 3.0 Workshop 11. i 12. jun

Prijavite se za naš newsletter

Svakog ponedeljka u vašem inboksu korisni saveti i informacije na različite teme ličnog i profesionalnog razvoja.