Poznato je da učenje ne traje samo kroz školu, odnosno fakultet, već celog života. Upravo zbog toga, svaka kompanija koja se nada uspehu u savremenom tržišnom okruženju teži da uloži u znanje i primenu tog znanja kroz svoje zaposlene.
Često se dešava da menadžeri ovu činjenicu pojme na kognitivnom nivou, ali je u praksi ne sporovde efektivno, pri samoj obuci zaposlenih.
KOJI JE ONDA “PRAVI” NAČIN?
U većini kompanija koje su „orijentisane na proces“, prvi zadatak koji novozaposleni dobije je obično pravilnik prepun politika, kontrolnih lista i obrazaca koji eksplicitno govore šta mogu da rade, a šta ne.
Uporedo, menadžeri ne komuniciraju ciljeve i želje zaposlenima dovoljno jasno. Misija i vizija često nisu dovoljno ni precizno približene pojedincu, što je sveukupno koren istog problema – neadekvatne, nedvosmerne komunikacije.
Da biste saopštili vrednosti svoje kompanije, angažovali zaposlene i istovremeno ih upoznali sa kulturom kompanije možete se koristii snagom pripovedanja – Visual Storytelling-om. Neke od najinspirativnijih organizacija na svetu, kao što su Microsoft I Redbull koriste priču da bi obrazovale i motivisale svoje zaposlene.
Kada kažemo Visual Storytelling, mislimo na umetnost prenošenja svojih ideja pomoću ubedljive narativne strukture. To je priča koja ima početak, sredinu i kraj i koristi dramatične principe napetosti i kontrasta kako bi publiku premeštala u drugačije stanje razmišljanja, osećanja i delovanja.
Jedna od značajnijih delova VisualStrorytelling-a je svakako upotreba vizuala, kratkih crteža koji će asocirati na poruku koju pripovedač želi da prenese a istovremeno održavati ažnju publike.
VISUAL THINKING STRATEGIJE (VTS)
Sada kada znamo šta VT podrazumeva, sigurno vas zanima kako I se može iskoristiti u savremenom okruženju, pa evo nekoliko primera:
- evaluaciji ili retrospektivi zajedno sa svima koji su uključeni;
- razmeni iskustava novih zaposlenih je odličan način za učenje o organizacionoj kulturi, uobičajenim praksama i možda čak i identifikovanje potencijalnih poboljšanja
- učenju novih veština – na primer, za programere možete koristiti primer koda o kojem oni onda zajedno razmišljaju. Ili marketinšku obuku zamenite igrom uloga i VTS-pitanjima;
- zameni tradicionalnih treninga i radionica pristupima u stilu VTS-a. Na primer, Možete lako predstaviti Scrum Framevork grupi i pustiti ih da ga istražuju pomoću VTS-a. Isto važi i za raspodelu uloga i odgovornosti;
ZAŠTO NAM JE KORISTAN?
Kako bismo u potpunosti iskoristili sve prednosti Visual Thinking-a, neophodno je da istaknemo njegove nedvosmislene I sigurne prednosti, koje će vas još jednom motivisati da se odlučite za njegovu prikmenu:
- Zaposleni u timu sa mnogo više pažnje I fokusa pristupaju tematici koja se obrađuje. Mnogo više uživaju u podsticajnom zaključivanju kroz slike nego kada im je odgovor sam po sebi odmah dat.
- Ljudi koji su introvertni zbog VT strategija slobodnije izražavaju svoje mišljenje u timu.
- Proces učenja/usvajanja novih veština je značajno interesantniji I izvesno je da će radni zadaci biti bolje obavljeni
- VTS je moćna i jednostavna tehnika za pomoć grupama da uče zajedno, dajući glas svima.
NE PROPUSTITE
Ovog meseca organizujemo interaktivni trening na temu VISUAL STORYTELLING-A, na kom ćete naučiti da vizuelno predstavite svoje IDEJE, sadržaj i teme koje PREZENTUJETE, VIZIJU vaših klijenata, kao i STRUKTURU timskih sastanaka i ciljeva.